Ošklivé káčátko

15. července 2014 v 18:10 | Kukka |  Témata týdne
Pohádka o ošklivém káčátku mě jako menší velmi bavila, proto jsem svou maminku stále dokola prosila o to, aby mě tu skvělou pohádku přečetla znovu a znovu. Musím se ale přiznat, že po těch letch jsem si ji zase musela připomenout, a proto si ji přečetla. Mému mladšímu já se líbil náhlý obrat na konci pohádky. Ošklivé káčátko se proměnilo v krásnou labuť, nejkrásnější ze všech a všichni jí uctívali. Dříve ale trpělo a strádalo u tvorů, kteří s ním neměli pochopení. Navíc bylo jiné než ostatní, vyčleňovalo se a proto ho mezi sebe nikdy nepřijali. A teď mě napadlo přísloví, které s tímto úzce souvisí-všude dobře, doma nejlépe! Nemyslím si, že bychom toto přísloví měli chápat tak, jak jsem ho chápala když jsem byla menší. A já ho chápala velmi podivně-je nám doma nejlépe, protože jsme na toto prostředí zvyklí, máme třeba i hezky vybavené pokoje a bydlíme v pěkné čtvrti. Dnes ale toto přísloví vidím v jiných barvách, a myslím si, že v těch správných. Za svůj domov pokládám místo, kde se nachází lidé, kteří mě mají rádi takovou, jaká jsem, jsou mi trochu i podobní a tak většinou pochopí mé svéhlavé nálady. Jsem vděčna za to, že mám kolem sebe tak úžasné lidi!


AUTOR NEUVEDEN. casopiskacatko.wz.cz [online]. [cit. 15.7.2014]. Dostupný na WWW: http://casopiskacatko.wz.cz/kacatko.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anne Anne | Web | 18. července 2014 v 0:32 | Reagovat

Je to moc hezky napsané :)

2 Sodomagor. Sodomagor. | Web | 18. července 2014 v 22:27 | Reagovat

Moc pěkně jsi to napsala, vážně.

3 missandej missandej | 25. července 2014 v 23:38 | Reagovat

Jee, tuhle pohádku taky zbožňuju. Ale v originále od Andersena, ta má mnohem depresivnější a poetičtější nádech (stejně jako Malá mořská víla kterou Disney zruinoval) :)

4 Nikča Nikča | E-mail | Web | 3. srpna 2014 v 14:34 | Reagovat

Taky jsem tu pohádku jako malá milovala♥♥♥♥♥
A tenhle článek je opravdu krásně napsaný:)

5 Alberterush Alberterush | E-mail | Web | 5. června 2018 v 23:26 | Reagovat

The prostate related is central to the part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is situated just in front of the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years. Infections of the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of all varieties of prostate infection. It is a result of bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition of the particular defect in the gland along with the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be caused by trauma for the urinary tract or by infections via other regions in the body. A patient can experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal from the prostate defect accompanied by the utilization antibiotics and NSAIDs to treat the redness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not to create the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper weight loss program is important. These are some of the steps you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for general health and it will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies advise that a couple of ejaculations weekly will assist to prevent cancer of the prostate.

3. Eat beef moderately. It has been shown that consuming over four meals of beef weekly will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most critical measure to look at to make certain a proper prostate is always to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you need to go for prostate examination one or more times 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama